PROCEDURA ZAPEWNIENIA DZIECIOM BEZPIECZNEGO POBYTU W PRZEDSZKOLU MIEJSKIM NR 4 W KOLNIE

1. Podczas pobytu dzieci na terenie przedszkola od pierwszych dni pobytu wdraża się dzieci do bezpiecznych zachowań, przestrzegania zasad i umów oraz bezpiecznego korzystania z urządzeń terenowych zgodnie z ich przeznaczeniem.
  2. Za bezpieczeństwo dziecka po przyjęciu go przez nauczyciela na sali zabaw odpowiada nauczyciel pracujący w grupie i wspomagający go pracownicy. Dzieci mają przebywać na sali zabaw lub na terenie przedszkola lub ogrodu, a nauczyciel tak organizuje pobyt dziecka, by zawsze było pod opieką osoby dorosłej.
  3. Podczas zabaw w budynku przedszkola i na terenie ogrodu zabaw nie wolno dzieciom samodzielnie się oddalać. Dzieci wracają z terenu kolumną prowadzoną przez nauczyciela. Po ustawieniu podopiecznych w kolumnę nauczyciel powinien każdorazowo sprawdzić, czy wszystkie dzieci będące w danym dniu w jego grupie znajdują się  w kolumnie.
  4. Dzieci nie mogą samodzielnie chodzić do WC i szatni – zawsze towarzyszy im pomoc nauczyciela lub inny pracownik o to poproszony.
  5. W czasie pobytu w ogrodzie nie przewiduje się możliwości gromadzenia nauczycielek w jednym miejscu. Nauczyciele i pomoce powinny być w bezpośrednim kontakcie ze swoimi wychowankami i przebywać w miejscach największych zagrożeń.
  6. Drzwi do przedszkola powinny być zamknięte w godzinach 8.30- 12.00, 13.10- 14.45. a otwarte w godzinach przyprowadzania i odbierania dzieci tj od 7.00- 8.30, 12.00-13.10, 14.45- 16.00. W godzinach gdy drzwi wejściowe są otwarte jeden z pracowników przedszkola pełni dyżur na holu przy drzwiach wejściowych.

1. W przypadku oddalenia się dziecka z przedszkola nauczyciel niezwłocznie zawiadamia dyrektora przedszkola. Następnie dyrektor powiadamia:
  2. Posterunek Policji w Kolnie
  3. Rodziców (prawnych opiekunów)
  4. Organ prowadzący.
  1. Nauczyciel przekazuje grupę pod opiekę innego nauczyciela lub upoważnionego pracownika przedszkola, a sam w miarę możliwości podejmuje działania związane z odszukaniem dziecka w najbliższym otoczeniu przedszkola. Do pomocy może wykorzystać innych pracowników przedszkola.
  2. Każde wyjście nauczyciela z grupą  poza teren przedszkola wpisywane jest do zeszytu wyjść.

Procedura została przyjęta Uchwałą Rady Pedagogicznej w dniu ………………..

Z procedurą zapoznali się: