Przedszkole Miejskie nr 4 w Kolnie

 

Nawigacja

Standardy ochrony małoletnich przed krzywdzeniem w Przedszkolu Miejskim Nr 4 w Kolnie PROCEDURA PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECKA Z PRZEDSZKOLA PROCEDURA PRZYJMOWANIA SKARG I WNIOSKÓW PROCEDURA ORGANIZACJI PIERWSZEJ POMOCY PROCEDURA GDY ZDARZY SIĘ WYPADEK PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA DZIECI BEZPIECZEŃSTWO ZABAW W OGRODZIE PROCEDURA ZAPEWNIENIA DZIECIOM BEZPIECZNEGO POBYTU W PRZEDSZKOLU MIEJSKIM NR 4 W KOLNIE Procedura dotycząca utrzymania czystości w przedszkolu w czasie COVID-19 Procedura kontaktu z rodzicami w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia dziecka w czasie COVID-19 Procedura przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola w czasie epidemii COVID-19 Procedura stosowania zasad higieny przez dzieci w czasie COVID-19 Procedura postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia COVID-19

Procedura dotycząca utrzymywania czystości w przedszkolu

  1. Za utrzymanie czystości w przedszkolu odpowiedzialni są pracownicy, którym w zakresie obowiązków przydzielone zostały do sprzątania określone pomieszczenia przedszkolne.
  2. Dyrektor przedszkola zapewnia sprzęt do prac porządkowych oraz środki czyszczące i myjące niezbędne do wykonywania prac porządkowych.
  3. Dyrektor przedszkola codziennie monitoruje prace porządkowe, zwracając w szczególności uwagę na utrzymywanie w czystości ciągów komunikacyjnych, mycia i dezynfekowania powierzchni dotykowych w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków.
  4. Podstawową zasadą stosowaną przez pracowników podczas wykonywania prac porządkowych powinno być utrzymanie czystości pomieszczeń i sterylności powierzchni, z których korzystają dzieci i pracownicy przedszkola, co pozwoli ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.
  5. Pomieszczenia, ciągi komunikacyjne (schody i korytarze) oraz powierzchnie dotykowe należy regularnie, co najmniej 2 razy dziennie, oczyszczać, używając wody z detergentem lub środka dezynfekcyjnego. Należy myć i dokładnie odkażać każdego dnia:
  • biurka,
  • drzwi,
  • poręcze krzeseł i powierzchnie płaskie, w tym blaty w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków (po każdej grupie),
  • ramy leżaczków,
  • klamki,
  • włączniki światła,
  • poręcze i uchwyty,
  • używane prze dzieci zabawki lub inne przedmioty, z których korzystają podczas zabawy.
  1. Środki chemiczne służące do mycia i dezynfekcji powinny być stosowane zgodnie z wytycznymi i zaleceniami podanymi przez producenta.
  2. Podczas prac porządkowych pracownik zobowiązany jest stosować zalecane środki ochrony indywidualnej, przestrzegać zasad higieny oraz zachowywać reguły ostrożności: do procesu dezynfekcji stosować rękawice ochronne z długim mankietem, używać maski i okularów ochronnych w przypadku stosowania preparatów w spryskiwaczach ze względu na ryzyko podrażnienia oczu i dróg oddechowych, nie dotykać twarzy rękami w rękawiczkach, nie zakładać ponownie uprzednio zdjętych rękawic jednorazowych, podczas dezynfekcji stosować ręczniki papierowe, które po przetarciu trzeba od razu wyrzucić, nie używać tych samych ściereczek w różnych pomieszczeniach (kuchnia, łazienka, WC). To może doprowadzić do rozprzestrzeniania się wirusa.
  3. Dezynfekowanie powierzchni za pomocą środków dezynfekcyjnych powinno być skuteczne i wymaga prawidłowego ich stosowania:
  • usunięcia wodą zanieczyszczeń przed dezynfekcją,
  • sprawdzenia daty przydatności do użycia (jeśli data jest przekroczona, całkowita dezynfekcja nie jest już gwarantowana),
  • użycia środka w odpowiednim stężeniu (preparat nie zadziała, jeśli będzie źle dozowany),
  • naniesienia na powierzchnię odpowiedniej ilości preparatu niczego nie pomijając,
  • przestrzegania zalecanego czasu zastosowania, pozostawienia preparatu przez wskazany przez producenta okres (dezynfekowana powierzchnia powinna pozostawać wilgotna przez zalecany czas niezbędny do zabicie wirusów).
  1. W przypadku dezynfekcji powierzchni mających kontakt z żywnością np. blatów stołów kuchennych, należy przepłukać je czystą wodą, po odczekaniu zalecanego czasu pomiędzy procesem dezynfekcji a płukaniem.
  2. Podczas sprzątania wszystkie pomieszczenia powinny być regularnie wietrzone, bo czas ulotnienia się warstwy cieczy zależy od temperatury otoczenia i cyrkulacji powietrza.
  3. Z wyznaczonych, stałych sal przydzielonych grupom należy w pierwszej kolejności usunąć wszystkie przedmioty, sprzęty, zabawki i pomoce dydaktyczne, których nie można skutecznie dezynfekować, we współpracy z nauczycielem pracującym w danej sali.
  4. Sprzęt i środki służące do utrzymania czystości powinny być przechowywane w zamkniętych szafkach. Po zakończonej pracy pracownik powinien:
  • umieścić sprzęt i środki chemiczne w wyznaczonym do ich przechowywania miejscu,
  • zabezpieczyć miejsce przed dostępem do niego innych osób i dzieci,
  • oznaczyć w prowadzonym rejestrze miejsce i czas przeprowadzanej dezynfekcji. Rejestr powinien być złożony w miejscu dostępnym dla nauczycieli.
  1. Nauczyciel prowadzący zajęcia w danej sali jest uprawniony do sprawdzenia, każdorazowo przed rozpoczęciem zajęć z dziećmi, czy:
  • sala została posprzątana i wywietrzona,
  • znajdujący się w niej sprzęt, pomoce i zabawki zdezynfekowane.
  1. Nauczyciel może zwrócić się o przeprowadzenie dodatkowej dezynfekcji zabawek, którymi bawiły się dzieci i sprzętu w sali w czasie pobytu z grupą w jadalni lub na placu zabaw.